Engelskkursus for Managers

Når der er tale om engelsk for managers benytter vi ofte materialer målrettet den pågældende branche. Det kan være kursistens egne materialer eller relevante artikler. Undervisningen kan fx målrettes præsentation, forhandling, salg, møde. Vi skræddersyr som altid kurset for den enkelte.
Vi tilbyder normalt indfødte undervisere med erfaring fra erhvervslivet.

Engelskkursus for managers

Fakta om kurset:
  •   Eneundervisning eller i små grupper
  •   Kurset skræddersys i samarbejde mellem kursist og underviser
  •   Fleksible undervisningstider
  •   Online sprogtest uden beregning
  •   Planlægningsmøde og kørselsudgifter er uden beregning
  •   Evaluering efter 4 undervisningsgange og igen ved kursets afslutning
  •   Kursusbevis udstedes ved kursets afslutning
  •   IC benytter CEF-skalaen (Common European Framework), som er internationalt anerkendt
  • Planlægningsmøde og den rette underviser:
    I vores daglige rådgivning lægger vi indledningsvis stor vægt på at udarbejde en telefonisk kompetenceafklaring, hvor indhold, niveau og mål fastlægges. Ud fra niveau og ønsker kommer vi med forslag til den helt rigtige individuelle underviser. Du mødes med underviseren til et uforpligtende møde, og først efterfølgende beslutter du dig for kurset. Denne service yder IC, da det er alt afgørende for et succesfuldt undervisningsforløb, at undervisningsplan og kemi fungerer optimalt.

    Vores undervisere:
    IC har engelskundervisere i hele Danmark, hvilket betyder, at vi kan tilbyde undervisning i nærheden af din bopæl. Det sparer alle for både tid og kørselsudgifter. IC ansætter udelukkende engelskundervisere, som er højtuddannede og har mange års undervisningserfaring.

    Hvorfor vælge IC som sprogleverandør?
    IC har mange års erfaring inden for sprogundervisning, og vi sætter altid service i højsædet. Alle vores kursister modtager online materialer og relevante bøger, som altid er opdaterede og de nyeste på markedet.

    - Vi igangsætter kurser fra dag til dag!
    Vores kompetente undervisere forstår vigtigheden af, at de planlagte mål skal nås.
    Nøje planlægning i forbindelse med vores kurser er nøglen til succes.



    Vi ser frem til dit opkald eller skriftlige henvendelse. Vi besvarer altid din forespørgsel inden for 24 timer.

    Kontakt os:
    7026 2460

    Eller udfyld skemaet nedenfor:

    Det har været en fornøjelse at deltage i engelsk kursus hos International Communication hvor servicen og undervisningen har været i top fra start til slut. Har fået en meget fin og professionel behandling af firmaet inden start, og de gav sig tid til at snakke med mig vedrørende hvilket kursus der passede bedst til mig. Undervisningen var uformel og afslappet, og det var nemt at åbne op og få snakket sproget, trods usikkerhed i starten.

    Mette M. N., Privat


    Well-planned and target-orientated course on English punctuation. Interactive teaching style with room for participants wishes and needs. A catching passion for punctuation!

    Oke, SDU


    Det var en fantastisk sprogrejse. Som tekniker er jeg jo mest fokuseret på netop de tekniske detaljer. Kurset her har vagt en nysgerrighed omkring den sproglige påvirkning af det man forsøger at formidle versus det der rent faktisk bliver formidlet. Det er første gang i mit liv at jeg ser at sprog er interessant og på mange punkter mere komplekst end teknik, og meget spændende. Underviser er fantastisk til at fange den rette mængde af input man kan tage per gang. Hans fremragende evne til at hoppe mellem emnerne og at kunne korrigere en uden at det er kritik men oprigtig ment som hjælp. Jeg er stadig benovet over at kurset startede som forbedring af skriftlig engelsk, men at Underviser uden at blinke gav feedback på mundtlig fremstillinger – og ikke mindst alt det materiale han fandt frem. Stor tak og håber at kunne vende tilbage senere. Keep up the excellent work.

    Mark Skrumsager, MAN Diesel & Turbo


    Underviser er en virkelig dygtig underviser, og meget godt til at formidle tingene.

    Julie Andersen, Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen


    Det var en super god oplevelse og en super underviser.. :-)

    Allan Nissen, ECM Industries


    Jeg synes det har været rigtig godt. Det at det blev tilrettelagt efter mine behov og ønsker.

    Anonym, SDU


    Det har været et rigtig godt undervisningsforløb, hvor der blev taget udgangspunkt i vores behov og med relevante emner der vedrører vores arbejde.

    Lillian Hansen, Sjællands Universitetshospital


    Flere udtalelser fra kursister